Slnečné okuliare si nechajte na očiach aj po lete!
Hoci na to mnoho ľudí akosi zabúda, slnečné žiarenie pôsobí na naše oči aj počas jesenných a zimných mesiacov, keď je obloha zatiahnutá a dokonca vonku prší či sneží. Práve preto by sme ani v týchto obdobiach nemali zabúdať na to, aké sú slnečné okuliare dôležité pre náš zdravý zrak.
V zime však nie sú slnečné lúče to jediné, čo môže náš zrak ohroziť. Na pozore sa treba mať aj pred suchým vzduchom vo vykúrených priestoroch, studeným vetrom a silným slnkom odrážajúcim sa od snehu či vodných plôch. O tomto všetkom, ale aj o tom, aké slnečné okuliare si vybrať na zimu, si môžete prečítať viac v nasledujúcom článku.
UV žiarenie a kvalitné slnečné okuliare
Základná vec, ktorú treba mať na pamäti počas celej zimy je, že nech je vonku akokoľvek sychravo a „zatiahnuto“, UV žiarenie k nám preniká stále rovnako ako aj počas horúceho a slnečného leta. Najlepšia ochrana pred UV žiarením sú kvalitné slnečné okuliare s vysokým UV filtrom, ideálne teda takým, ktorý prepúšťa max. 1% UV žiarenia. V praxi to znamená, že slnečné okuliare by určite nemali byť vašim spoločníkom iba na zasnežených lyžiarskych svahoch, ale aj bežne na uliciach vášho mesta, keď plánujete vonku stráviť dlhší čas. Navyše, okrem UV žiarenia vás slnečné okuliare spoľahlivo ochránia aj pred nepríjemným a mrazivým vetrom, ktorý tiež výrazne škodí očiam.
Zvlhčovače vzduchu, dioptrické okuliare a kontaktné šošovky
Na ochranu zraku však netreba myslieť len vonku. Rizikové sú aj vyhriate a suché vnútorné priestory, kde vám slnečné okuliare síce nepomôžu, ale zato vám môžu pomôcť napr. zvlhčovače vzduchu. Pokiaľ trpíte krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou, v zimnom období by ste vnútri mali používať radšej dioptrické okuliare ako kontaktné šošovky. Tie totižto vysušujú oči ešte oveľa viac. Ak sa však svojich kontaktných šošoviek neviete zriecť, dôležité je myslieť aspoň na častejšie zvlhčovanie očí, na čo vám poslúžia špeciálne umelé slzy.