Uvažujete o kúpe motorovej píly? Ja tiež
Možno sa nám na prvý pohľad zdá, že každá motorová píla vyzerá dosť podobne. Nie nadarmo sa preto podstatne líšia svojou cenou. Tá vyjadruje nielen niečo o sile a objeme motora, ale aj o kvalite valcov či robustnosti celkového prevedenia. Motorové píly sa pre určité zjednodušenie delia na hobby, farmárske a profesionálne píly. Pokiaľ tá lacnejšia hobby píla je určená pre príležitostné porezania niekoľkých kubíkov dreva, s tou farmárskou sa už môžete pustiť aj do lesa na menší výrub. Profesionálne píly sa uplatnia v každodennej práci drevorubačov niekde v lese.
Motorová píla – dôležitý je výkon motora
Výkon motorovej píly je možné odhadnúť podľa objemu valca jej motora. Hobby píly mávajú obsah do 40 cm³ a tie farmárske stroje do 60 cm³. Výkon píl pre profesionálov dosahuje obsah až okolo 80 cm³. Jednoduchý spôsob, ako ľahko rozoznať hobby pílu od farmárskej je obyčajné poklepanie na kryt reťazového kolesa. Keď je plastový, určite patrí ho hobby kategórie. Farmárske píly už sú robustnejšie a mávajú kryt kovový.
Dlhá lišta uberá výkonu
Niektorí výrobcovia sa snažia ohromiť tým, že na pílu so slabším motorom nasadia neúmerne dlhú lištu. Nemusí to byť ale správne. Neprimerané trenie medzi lištou a reťazou potom uberá z výkonu motorovej píly. Motor sa dusí, menej jeho výkonu potom zostáva pre samotné rezanie dreva. Takáto motorová píla sa rýchlejšie opotrebováva, znižuje sa jej životnosť. Pre bežné rezanie pri spracovávaní dreva úplne stačí štyridsať ceticentimetrová lišta.
A čo valec a piest?
Nemusí sa vôbec zdôrazňovať, ako dôležitá je kvalita valca a piestu. Valce sa vyrábajú tlakovým liatím zo zliatiny hliníka a by mal motor dlhú životnosť, býva jeho vnútro potiahnuté vrstvou tvrdokovu… Problém je v tom, že pri veľmi lacných motorových pílach táto ochranná vrstva chýba. Kým kvalitný motor má životnosť napríklad tisíc moto-hodín, bez tejto vrstvy to môže byť aj desaťkrát menej.
Viac o pílach nájdete aj na portáli HOME.