Ako sa hojí spálená pokožka?
Poznáte to. Prišlo leto a s ním aj čas dovolenkových pobytov pri mori alebo len tak neďaleko vášho bydliska pri miestnom jazere. Počas slnečných radovánok častokrát zabúdame na našu pokožku a fakt, že ju treba pred lúčmi slnka zodpovedne chrániť. Kým sa uvedomíme, ani sa nenazdáme a sme červení ako raci. Tomuto stavu je potrebné predchádzať niekoľkými opatreniami. Najprv si povedzme, kedy môžeme tvrdiť, že naša pokožka a telo negatívne reaguje na slnečné lúče. Prvým znakom je spálená pokožka, ktorá je na pohľad nezdravo červená. Vtedy je vám nepríjemný akýkoľvek dotyk a zaspať na spálenej koži je takmer nereálna úloha.
Spálená pokožka nemusí byť jediný problém
Spálená pokožka je kapitolou samou o sebe, ale príliš dlhý pobyt na slnku bez natieracích krémov, alebo olejov, dokáže viesť ku zdraviu nebezpečným príznakom, ktoré netreba podceňovať. Zatiaľ, čo koža sa vám do niekoľko dní začne lúpať a zregeneruje sa, bojovať s horúčkami a zimnicou nie je o nič príjemnejšie. Na pokožke sa vám môžu objaviť aj pľuzgiere, ktoré sú naplnené tekutinou, prípadne vyrážky, pokiaľ máte na slnko alergiu. Obozretní by mali byť najmä ľudia, ktorí majú na tele pigmenty, pehy a šošovice. Tie si je potrebné chrániť najviac, inak sa pobyt na slnku môže zmeniť na katastrofu.
Ako bojovať so spálenou pokožkou?
Prvým krokom po spálení je si dať vlažnú sprchu, čím postihnuté miesta osviežite. Odporúča sa takýto chladiaci rituál vykonávať aj niekoľkokrát denne. Výsledkom bude zmiernenie bolesti. Účinné sú krémy, ktoré obsahujú D-pantenol. Pokožku opakovane hydratujte olejmi, prípadne inými prípravkami. Dôležitá je aj hydratácia pokožky zvnútra. Preto by ste nemali podceniť prísun tekutín. Zväčšite tento objem, o to skôr príde úľava. Dovolenkový pobyt pri mori sa nemusí zakaždým zmeniť na peklo. Stačí sa len dôkladne pripraviť a nepodceňovať slnečné lúče. Nevystavujte sa slnku po celý čas na pláži. Použite slnečníky, prípadne iný úkryt tak, aby si vaša koža oddýchla.