Ako vyberať stropné svietidlá do kuchyne?
Premýšľate nad zmenou interiéru, pri ktorej okrem iného plánujete vymeniť aj svoje staršie nemoderné stropné svietidlá za novšie a modernejšie? Lákajú vás nejaké netradičné či dizajnové kúsky? V súčasnosti nie je naozaj žiadny problém zaobstarať si akékoľvek svietidlá do vašej domácnosti, od jednoduchých minimalistických, cez úsporné LED svietidlá, podhľadové osvetlenie až po dizajnové či moderné krištáľové lustre. Svietidlá by sme mohli podľa funkcie rozdeliť do piatich kategórií – stropné a nástenné svietidlá, lustre, vstavané (napr. bodové) osvetlenie, stojace lampy a stolné lampy. Podľa miesta určenia sú svietidlá rozdelené na exteriérové napr. záhradné či interiérové napr. kuchynské, kúpeľňové, schodiskové a detské.
Ako vyberať stropné svietidlá a ostatné osvetlenie do kuchyne?
Skôr ako začnete vyberať stropné svietidlá, lustre či bodové osvetlenie do svojej kuchyne, pozorujte zdroj a smer prirodzeného svetla v priestore (napr. či je dostatočne osvetlená pracovná plocha alebo či je kuchynská linka umiestnená skôr tak, že si pri práci tienite), orientáciu okien na svetové strany, ich veľkosť a počet, pretože to všetko ovplyvňuje dostatok svetla vo vašej kuchyni. Ak má vaša kuchyňa okná orientované napr. smerom na západ, pripravte sa na to, že slnko tam nebude priamo svietiť skôr ako v popoludňajších hodinách či podvečer, naopak okná orientované na východ vám zabezpečia dostatok svetla počas doobedia, ale po návrate z práce a pri príprave večere sa už bez umelého osvetlenia zrejme nezaobídete. Preto je dôležité vybrať kvalitné stropné svietidlá, ale aj doplnkové bodové osvetlenie kuchyne.
Kuchynské stropné svietidlá
V kuchyni nájde svoje uplatnenie celý rad rôznych svietidiel, ale veľmi dôležité je intenzívne centrálne osvetlenie pomocou stropných svietidiel, ktoré zabezpečí rozptýlené svetlo v celej kuchyni. Stropné svietidlá do kuchyne môžu byť napr. moderné z matného či lesklého chrómu, ratanové, rustikálne, ale veľmi efektne vyzerajú aj dizajnové lustre na závesných lankách (prípadne na tyči) napríklad v kombinácii bukového, orechového alebo iného dreva (v súlade s kuchynskou linkou), matného chrómu a bieleho skla.