Kuše – najobľúbenejšia hračka nášho detstva
Každý z nás si určite pamätá na tie detské časy, kedy si spolu s kamarátmi vyrobil vlastnú kušu a strieľal s ňou na všetko možné aj nemožné. Chlapec či dievča, kuša zožala obrovský úspech u každého dieťaťa. Tie detské boli však veľmi amatérske a strieľanie z nich taktiež – nikdy ste nevedeli, kde presne váš šíp skončí. Kuše ale žnú úspech aj u dospelých, no svojim prevedením sa dosť odlišujú od tých, na ktorých ste sa v detstve učili strieľať vy. Kuša je strelná zbraň používaná najmä na športovú či hobby streľbu, no v niektorých krajinách je dodnes používaná aj pri love – u nás je však rovnako ako aj luk k lovu zakázená. Najčastejšie sa vyrába z dreva, ABS plastu, karbónu či kompozitu a jej najväčšou výhodou je dlhý dostrel, ako aj veľmi ľahké ovládanie a mierenie na cieľ.
Kuše a ich rozdelenie
Skôr ako si nejakú kušu kúpite, potrebujete si ujasniť pre aký účel ju budete využívať – buď hľadáte kušu pre zábavu, na lov či pre športovú streľbu. Medzi kuše pre zábavu sú najviac používané kuše pištoľové s efektívnym dostrelom na cca. 20 metrov, vďaka čomu sú vhodné najmä na strieľanie v menších priestoroch. Pištoľové kuše delíme na kladkové a reflexné. Kuša na športovú streľbu je veľmi presná. Spravidla sa používa reflexná kuša, na ktorej by určite nemal chýbať ani dobrý optický zameriavač. Kuša reflexná nemá kladky, preto je rozpätie ramien o niečo väčšie ako u kladkových kuší. Pri loveckých kušiach je kladený dôraz najmä na spoľahlivosť, hlučnosť, rýchlosť, ale aj na sile výstrelu a tieto vlastnosti najlepšie spĺňajú kuše kladkové. Ich naťahovanie je však fyzicky veľmi náročné, preto radšej použite naťahovák tetivy.
Kuša a jej stavba
Kuša využíva strelný princíp luku a skladá sa z tela, ktoré je vyrobené buď zo zliatin hliníka, uhlíka a tvrdého plastu alebo z dreva. Sila kuše však nie je závislá na fyzickej sile strelca ako je to pri luku, pričom mnohí majitelia kuší dokupujú mechanický naťahovák, ktorý naťahovanie podstatne uľahčí alebo príslušenstvo zlepšujúce streľbu ako napríklad tlmiče tetivy či optické zameriavače typu puškohľadu. Kuša však potrebuje aj pravidelnú a dôslednú údržbu, najlepšie pomocou vosku na tetivu a maziva na spúšťacie mechanizmy.